MSP-webinaari
Ilmoittaudu mukaan tiistaina 16.6.2026 klo 13.00-15.00 järjestettävään MSP-webinaariimme!
Tervetuloa merialuesuunnittelun ja Rannikkostrategian yhteiseen MSP‑webinaariin, jossa esittelemme ensi kertaa alustavan merialuesuunnitelmaluonnoksen sekä kerromme yhdennetystä rannikkoalueen suunnittelusta.
Tilaisuus on kaikille avoin ja tarjoaa mahdollisuuden esittää kysymyksiä asiantuntijoillemme. Webinaarin jälkeen avaamme alustavan merialuesuunnitelmaluonnoksen kommentointimahdollisuuden merialuesuunnittelun verkkosivuilla.
Rekisteröidy webinaariin tästä ja saat kalenterikutsun sähköpostiisi.
Webinaariohjelma:
13.00–14.00 Alustavan merialuesuunnitelmaluonnoksen esittely
merialuesuunnitteluyhteistyön koordinaatioryhmä
Suomen merialuesuunnitelma 2030 – tilannekuva
Alustavan suunnitelmaluonnoksen keskeiset suunnitteluratkaisut
Kommenttikierros ja merialuesuunnittelun seuraavat askeleet
Avoimet yleisökysymykset
14.00–15.00 Yhdennetty rannikkoalueen suunnittelu ja merialuesuunnittelu
EU:n Ocean Pact ja Ocean Act:n valmistelu rannikko- ja saaristoalueiden näkökulmasta neuvotteleva virkamies Mari Pohja-Mykrä, ympäristöministeriö
Rannikko, saaret ja syrjäseudut ihmistieteiden näkökulmasta
tutkijatohtori Kirsi Sonck-Rautio, Turun yliopiston Historian, kulttuurin ja taiteiden tutkimuksen laitos sekä Humanistisen ympäristötutkimuksen tutkimuskeskus, Oulun yliopiston historia,- kulttuuri, – ja viestintätieteiden yksikkö
Rannikkovyöhyke päivitettävässä merialuesuunnitelmassa, tavoite ja toteutus
Merialuesuunnitteluyhteistyön pj., suunnittelujohtaja Frank Hering, Kymenlaakson liitto

